Väliaikaiset liikennejärjestelyt Pirilön hyötykäyttöasemalla 9.6. alkaen

2026-06-05

Väliaikaiset liikennejärjestelyt Pirilön hyötykäyttöasemalla 9.6. alkaen

Rakennustöiden vuoksi Pirilön hyötykäyttöaseman sisäänajo suljetaan tiistaiaamuna 9.6.2026.

Tiistaista alkaen kaikki liikenne hyötykäyttöasemalle ja sieltä pois kulkee nykyisen ulosajon kautta. Järjestely koskee sekä asiakkaita, henkilökuntaa että muuta alueella liikkuvaa liikennettä.

Muutos tarkoittaa sitä, että alueella on poikkeuksellisesti myös vastaantulevaa liikennettä. Asiakkaiden tulee lisäksi tehdä alueella käännös, jotta poistuminen onnistuu samaa reittiä pitkin.

Pyydämme kaikkia asiakkaita noudattamaan erityistä varovaisuutta ja seuraamaan alueen opasteita.

Jos haluat välttää väliaikaiset liikennejärjestelyt, hyötykäyttöasemalla kannattaa asioida jo viikonlopun tai maanantain aikana.

Pääsisäänajon asfaltointi on suunniteltu tehtäväksi viikon 24 lopulla. Toistaiseksi ei ole vielä tiedossa, milloin pääsisäänajo voidaan ottaa uudelleen käyttöön. Tiedotamme asiasta tarkemmin myöhemmin.

Kiitämme kärsivällisyydestä rakennustöiden aikana.